Sony PlayStation VR Özellikleri Nedir Çıkış Tarihi

Sony firmasının daha önce animasyonlarda ve filmlerde sıkça karşılaştığımız ve bu teknolojinin ne zaman hayatımıza gireceğini beklerken firma yetkilileri sanal gerçeklik özelliği veren bir gözlüğün üretime başladıklarını duyurdular. Evet makalemizde  de bahsettiğimiz gibi filmlerde olması gereken bir durum karşımıza çıkmıştır. Sony firması oyunlarda kullanılmak üzere Ekim ayında ilk olarak Amerika ve  Avrupa kıtalarında bulunan ülkelerde satışa sunacaklarını belirttiler. Merakla ve ilgi ile beklenen ve oyun kullanıcılarını heyecanlandıran bu teknolojinin sahibi olarak bilmek için Sony PlayStation VR  fiyatı ne kadar olacaktır. Firma Amerika’da bu ürünün 399 Dolar, Avrupa’da ise 399 Euro olacağını söylediler. Bu rakamlar sanal gerçeklik gözlüğünü yapmaya niyetli diğer firmalara göre daha ucuz olduğu göze çarpmaktadır.

Bu ürün ilk olarak oyun dünyasının nabzını elinde tutan ve oyun sektöründeki yeniliklerin duyurulduğu Game Developers Conference 2016′da duyuruldu. Peki bu ürünün ülkemizdeki maliyeti ne kadar olacak, bizim için önemli olan budur ? Eğer dövizler çok fazla dalgalanma olmadığı müddetçe 1200 – 1400 TL olması beklenilmektedir.

Sony PlayStation VR Özellikleri Nedir ?

Sony firması tarafından üretimi gerçekleştirilen PlayStation VR sanal gerçeklik teknolojisinin yanında bu ürün ile birlikte oynanabilen The Playroom in oyunuda ücretsiz olarak verilecektir. Bu teknoloji harikası ürünün ardından PlayStation 50 VR’nin piyasaya çıkacağını açıkladılar. Tabiki oyun sektöründe oluşan bu gelişmelere dev oyun üreticileride sessiz kalmadılar bu teknolojinin kullanılmaya başlaması ile birlikte yeni oyunlar önümüzdeki günlerde çıkması beklenilmektedir.

PlayStation VR ile artık eski oyun deneyimlerinizi bir kenara  bırakınız. Bu ürün ile oynayacağınız oyunlar 3D heyacanı ile sizi oyun içerisindeki ortamlar ile tam adapte olmanızı sağlayarak sizlere heyecan dolu dakikalar geçirmenizi sağlayacaktır. Genel olarak özelliklerini ele alacak olursak;

 • Rahat ve kullanışlı bir ürün olmuştur
 • Takıp çıkarma ise kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.
 • Herkesin kafa yapısına göre ayarlana bilme
 • Ağırlık olarak ise sizleri rahatsız etmeyecek bir ağırlığa sahip olmasıdır.
 • Diğer arkadaşlarınız ile grup halinde takım veya rakip şeklinde oyunlar oynaya bilirsiniz.
 • Sanal gerçeklik gözlüğü ile gördüğünüz şeyleri Televizyon ekranınıza yansıtabilirsiniz.

 

PLAYSTATİON VR OYUNLARI VAR MIDIR ?

Tabi haklı olarak bu kadar yeni bir teknoloji ile oynanacak oyunlar var mıdır? İlk önce sanal gerçeklik olan PlayStation VR!in yanında hediye olarak verilen oyunun dışında aşağıdaki oyunları da oynayabilirsiniz;

 1. RIGS Mechanized Combat League,
 2. RIGS Mechanized Combat League,
 3. Until Dawn: Rush of Blood,
 4. VR Worlds,
 5. EVE: Valkyrie,
 6. Robinson: The Journey

Sony PlayStation VR’in genel olarak tanıtımını yaparsak;

 1. OLED panel boyutu 5,7 inç olması
 2. Panel çözünürlüğü 1920 x RGB x 1080
 3. Yenileme hızı 120 Hz, 60 Hz.
 4. Sensörlerde jiroskop olması.
 5. HDMI ve USB bağlantılarına sahip olması
 6. Özel OLED ekranın bulunması
 7. Oyun sesleri 3D özellik ile karşınızda olması

Bu kadar bahsettiğimiz sanal gerçeklik nedir ? İşte aşağıdaki video ile karşınızda 🙂

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *