En hızlı internet Nokia tarafından denendi

En hızlı internet, Nokia firması dünya üzerinde kullanılan internet hızlarını çok geride bırakacak bir deney gerçekleştirdi. Bildiğiniz internet hızlarını unutun artık.

Şuan ülkemizde ve dünya üzerinde kullanılan internet hızları ortalama olarak  26 Megabit seviyelerinde bulunmaktadır. Hangi sağlayıcı kullanırsanız kullanın bu hızı geçemezsiniz. ADSL – Fiber – Metro -Kablo Net bu hız civarında sizlere hizmet vermektedir.

En hızlı internet nerede ve nasıl denendi

26 Megabit ortalama internet hızını çok çok aşan bir hız denemesini Nokia firması denemeye çalıştı. Nokia Güney Kore ülkesinde yeni nesil pasif optik ağı (PON) denemesini gerçekleştirdi. Alt yapı olarak çok güçlü olan ve dünyanın hiç bir yerinde kullanılmayan bu sistemle Nokia 52.2 Gigabit gibi bir dev hıza ulaşmayı başardı. Eğer bu hızda bir internet kullanımı gerçekleştirebilirseniz bütün büyük dosyalar saniyeler içerisinde bilgisayarınızda olacaktır. Peki şuan hızlı internet ne kadar seviye görünmektedir. Örnek olarak hızlı internet testinin yapıldığı Güney Kore ülkesini alalım;

TWDM-PON: 40Gbps
XGS-PON: 10Gbps
GPON: 2.5Gbps

Yukarıdaki testler ile en hızlı internet 40Gbp ile karşımıza çıkmaktadır. Bu altyapı sistemi ile  52.2 Gigabit hıza ulaşmaktadır. Yani en hızlı internetten 12.2 Gigabit daha fazla ? Bu teknolojinin dünyada yayılması tabi ki baya bir zaman alması beklenilmektedir. Hızlı internet ile ilgili fikirleirnizi yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *